Richmond, Lancaster, Somerset, other residents named to early childhood panel

0
470

FRANKFORT, Ky. (WTVQ) – Gov. Andy Beshear has made the following appointments to Kentucky boards and commissions:

— Appointed Judith Hanekamp, Colleen Younger and Fran Carrico as members of the Kentucky Commission on Women.

- Advertisement -
  • Judith Hanekamp of Louisville is retired. She replaces Krista Fennel, whose term has expired. Ms. Hanekamp shall serve for a term expiring Jan. 17, 2025.
  • Colleen Younger of Louisville is the Jefferson County PVA. She replaces Sarah Cameron, whose term has expired. Ms. Younger shall serve for a term expiring Jan. 17, 2025.
  • Fran Carrico of Springfield is the Washington County PVA. She replaces Brenda Gluck, whose term has expired. Ms. Carrico shall serve for a term expiring Jan. 17, 2025.

— Appointed Michael Dossett, Mike Burke and Larry Potter as members of the Kentucky Emergency Response Commission.

  • Michael Dossett of Louisville is the Director of Emergency Management for the Department of Military Affairs. Mr. Dossett shall serve for a term expiring Jan. 24, 2023.
  • Mike Burke of Harrisburg is the Deputy State Fire Marshall for the Commonwealth of Kentucky. Mr. Burke shall serve for a term expiring Jan. 24, 2023.
  • Larry Potter of Mt. Sterling is the Executive Director of the Kentucky State Fire Commission. Mr. Potter shall serve for a term expiring Jan. 24, 2023.

— Appointed Pamela Smith-Wright as a member of the Kentucky Transportation Center Advisory Board.

  • Pamela Smith-Wright is a self-employed cosmetologist. She replaces Tanya Seabrooks. Ms. Smith-Wright shall serve the remainder of the unexpired term ending August 10, 2022.

— Appointed Grace-Nicole Burke as a member of the Standards and Assessments Process Review Committee.

  • Grace-Nicole Burke is a teacher for the Boyle County Public Schools. She replaces Erin Milburn, who has retired. Ms. Burke shall serve the remainder of the unexpired term ending May 27, 2024.

— Appointed Crystal Lasher-Hurst and Wade White as members of the Kentucky State Board on Electric Generation and Transmission Siting.

  • Crystal Lasher-Hurst of Eddyville is Supervisor of Instruction for the Lyon County Board of Education.
  • Wade White of Eddyville is the Judge Executive for Lyon County.

— Appointed the following as members of the Early Childhood Advisory Council:

  • Greta McKenzie of Russellville, representing the private sector and Congressional District 1, to serve for a term expiring June 30, 2022;
  • Amy Hood of Morgantown, representing the private sector and Congressional District 2, to serve for a term expiring June 30, 2023;
  • Rina Gratz of Louisville, representing the private sector and Congressional District 3, to serve for a term expiring June 30, 2021;
  • Traci Stemmle of Goshen, representing the private sector and Congressional District 4, to serve for a term expiring June 30 2023;
  • Twila Burdette of Mt. Vernon, representing the private sector and Congressional District 5, to serve for a term expiring June 30, 2022;
  • Beth Morton of Lexington, representing the private sector and Congressional District 6, to serve for a term expiring June 30, 2022;
  • Amy Smith of Somerset, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2022;
  • Travis Burton of Lancaster, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2023;
  • Felicia Smith of Frankort representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2024;
  • John Roden III of Richmond, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2024;
  • Joshua Cramer of Louisville, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2024;
  • Annette Bridges of Louisville, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2023;
  • Scott Collier of Louisville, representing citizens at-large, to serve for a term expiring June 30, 2023;
  • Brittney Howell of Georgetown, representing early childhood advocates, to serve for a term expiring June 30, 2024;
  • Jaesook Gilbert of Hebron, representing higher education, to serve for a term expiring June 30, 2021;
  • Anita Dowd of Lawrenceburg, representing local education agencies, to serve for a term expiring June 30, 2023;
  • Kim Fithian of Prospect, representing Head Start programs, to serve for a term expiring June 30, 2021;
  • Jason Glass of Frankfort, representing the state agency responsible for education, to serve for a term expiring June 30, 2021;
  • Sarah Vanover of Frankfort, representing the state agency responsible for childcare, to serve for a term expiring June 30, 2024;
  • Paula Goff of Lexington, representing the state agency responsible for Part C of the Individuals with Disabilities Education Act (IDEA), to serve for a term expiring June 30, 2021; and
  • Connie White of Frankfort, representing the state agency for health and mental health, to serve for a term expiring June 30, 2022.