Area residents named to state board for exceptional children

0
301

FRANKFORT, Ky. (May 7, 2021)– Gov. Andy Beshear has made the following appointments to Kentucky boards and commissions:

— Appointed Amanda Perkins of Lexington as an Administrative Law Judge in the Department of Workers’ Claims.

- Advertisement -

–Appointed Gregory Harbut and William Landes as members of the Kentucky Horse Racing Commission. Gov. Beshear has also reappointed Lesley Howard, Tom Riddle and James Gates Jr.

  • Gregory Harbut of Lexington is a blood stock agent and owner of Harbut Bloodstock. He replaces Foster Northrop, whose term has expired. Mr. Harbut shall serve for a term expiring April 27, 2025.
  • William Landes of Goshen is the General Manager of Hermitage Farm. He replaces Franklin Kling, whose term has expired. Mr. Landes shall serve for a term expiring April 27, 2025.
  • Lesley Howard of Lexington is the CEO of Stonestreet Farm. She shall serve for a term expiring April 27, 2025.
  • Tom Riddle of Frankfort is a veterinarian at Rood and Riddle Equine Hospital. He shall serve for a term expiring April 27, 2025.
  • James Gates Jr. of Louisville is the CFO of Gates Consulting. He shall serve for a term expiring April 27, 2025.

— Appointed Robert Klein, Sarah Yarmuth and Hannah Drake to the Board of Directors of the Kentucky Center for the Arts Corporation. He has also reappointed James Murphy.

  • Robert Klein of Louisville is an attorney. He replaces Donna Hall, whose term has expired. Mr. Klein shall serve for a term expiring April 29, 2025.
  • Sarah Yarmuth of Louisville is the business manager and attorney at Crestwood Childcare & Learning Center. She replaces Sandra Frazier, whose term has expired. Ms. Yarmuth shall serve for a term expiring April 29, 2025.
  • Hannah Drake of Louisville is the chief creative officer and an author at IDEAS xLab. She replaces Douglas Owen, whose term has expired. Ms. Drake shall serve for a term expiring April 29, 2025.
  • James Murphy of Louisville shall serve for a term expiring April 29, 2025.

— Appointed Mary Carrico as a member of the Board of Speech-Language Pathology and Audiology.

  • Mary Carrico of Louisville is an audiologist at Healthcare Audiology. She replaces George Purvis, whose term has expired. Dr. Carrico shall serve for a term expiring March 6, 2024.

— Appointed the following as members of the State Advisory Panel for Exceptional Children:

  • Mary Lavin of Prospect, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Emily Fox of Elizabethtown, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Chadwick Noel of Lawrenceburg, representing individuals with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Katherine Sheppard-Jones of Nicholasville, representing individuals with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Brittany Kleiner of Prospect, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Jason Jones of Lexington, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Ashley Barlow of Ft. Thomas, representing individuals with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Traci Brewer of Lexington, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Tammy Gilles of Louisville, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Daniel Slaton of Louisville, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Kent Kelsch of Alexandria, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Michelle Morgan of Georgetown, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Krista Lynn Payne of Ashland, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Tonika East of Frankfort, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Amy Beth Crump of Lexington, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Maria Kemplin of Lexington, representing parents of children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Tyler Reed of Lexington, representing teachers, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Jennifer Ward Bolander of Lexington, representing teachers, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Alison Amshoff of Louisville, representing institutions of higher education, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • April Miller of Morehead, representing institutions of higher education, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Melissa Ferrell of Frankfort, representing local education officials who carry out activities of the McKinney-Vento Homeless Assistance Act, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Ester Hayslett of Harrodsburg, representing local education officials who carry out activities of the McKinney-Vento Homeless Assistance Act, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Tiffanie Clark of Springfield, representing administrators of programs for children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Kimberly Chevalier of Union, representing administrators of programs for children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Cora McNabb of Mt. Eden, representing other state agencies involved in the financing or delivery of related services to children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Jonathan Talmadge Curry of Frankfort, representing other state agencies involved in the financing or delivery of related services to children with disabilities, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Cassie Jo Robinson of Springfield, representing private schools, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Jeffrey Coles of Lexington, representing private schools, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • Brian Lovell of Sturgis, representing vocational, community or business organizations concerned with the transition services to disabled children, to serve for a term expiring June 30, 2022.
  • Christa Bell of Georgetown, representing the state child welfare agency responsible for foster care, to serve for a term expiring June 30, 2021.
  • Lachenna Carothers of Frankfort, representing state juvenile corrections agencies, to serve for a term expiring June 30, 2023.
  • David Bradley of West Liberty, representing state adult corrections agencies, to serve for a term expiring June 30, 2022.